Univerzita Singularity

„Před tisíci lety byli králové jedinými lidmi, kteří dokázali změnit národ či část světa, před sto lety to byl průmysl. Dnes, kdokoliv, kdo je dostatečně vášnivý může vzít na svá ramena jednu z největších výzev a díky exponenciálním technologiím ji i vyřešit.„ Toto jsou slova z projevu Petera Diamandise na světovém ekonomickém fóru v roce 2015. Je jedním ze zakladatelů Univerzity Singularity (US), kde se vzdělávají podnikatelé a lídři v oblasti dramatické změny: exponenciálních technologií.

Exponenciální technologie jsou charakteristické tím, že jejich zlepšení výkonnosti se většinou zdvojnásobí s každým krokem evoluce. Naneštěstí, my, jako lidské bytosti, tento koncept nedokážeme pochopit. Jako lineární myslitelé rozumíme velmi dobře, kam se dostaneme, když přidáme řadu stejných kroků. To znamená, že při každém kroku pokryjeme stejnou vzdálenost, jako krokem předchozím. Dokonale umíme předpokládat jak daleko se dostaneme například  30 kroky. S exponenciálními kroky je tato skutečnost velmi odlišná: s každým krokem zdvojnásobujeme pokrytou vzdálenost (1,2,4,8,16,32, …). Sčítáním 30 exponenciálních kroků dostaneme asi 1 miliardu kilometrů (to se rovná 26 násobku obvodu země).

V současnosti vidíme mnoho technologií, které se vyvíjejí podobným exponenciálním tempem: výkon digitálních produktů se zvyšuje skoro každý den. Mobilní telefony se stávají významně silnější s každou generací. Watson – počítačový program s umělou inteligencí od IBM, byl specificky vytvořený, aby byl schopný zodpovědět otázky v přirozeném jazyce. V roce 2011 vyhrál cenu Jeopardy, proti minulým lidským vítězům Bradovi Ritterovi a Kenovi Jenningsovi.

I jiné technologie sledují stejnou cestu: 3D tisknutí je možné až s 300 různými materiály a pomocí dronů – před třemi roky považovanými za zábavné malé hračky –  je dnes možné nést kamery pro filmové produkce nebo dovážet léky lidem ve zničených oblastech, kde jsou zablokované cesty.

Univerzita Singularity: Výzkumný park NASA Kalifornie

Pozitivní vliv

Tým Univerzity Singularity (US) sbírá všechny dopady těchto vývojů a výzkumů na naši budoucnost. Exponenciální technologie jsou nástroje, které pomohou podnikatelům do 10 let pozitivně ovlivnit životy miliardy lidí. Už se to netýká jen národů či velmi velkých organizací, které mají peníze a přístup k silným zdrojům, aby vedli svět ke změně. US věří, že potenciálem podnikání a využívání exponenciálních technologií, je možnost vyřešení každého problému a to i malou skupinou lidí.

Peter Diamandis společně s Rayem Kurzweilem se plánují popasovat s tím, co nazývají „12 obrovských světových výzev.“ Seskupují je do dvou kategorií: První – potřeba zdrojů – to zahrnuje energie, životní prostředí, jídlo, bydlení, prostor a vodu. Druhá – potřeby společnosti – to jsou: odolnost vůči katastrofám, vláda, zdravotnictví, vzdělání, blahobyt a bezpečnost. V současnosti US podporuje okolo 10 startupů, které mají potenciál na vytvoření změny.

Co dále?

Univerzita Singularity se v mnohém liší od jiných univerzit. Tato škola neuděluje titul, ale nabízí vzdělávací programy, které se plně soustředí na budoucnost a neskutečné možnosti, které leží před námi, a to díky rapidnímu rozvoji a konvergenci exponenciálních technologií. V nejbližších letech můžeme očekávat několik dramatických změn, někteří dokonce předpokládají, že přibližně za 50 let překonáme i smrt. Všechny tyto vývoje vytvářejí tlak na ty, kteří věří v jejich lineárně exponenciální, často pohodlnou situaci. Dle argumentů US, toto fungovat nebude, protože žijeme ve velmi nejistých časech. Pro ty, kteří současnost berou jako čas plný příležitostí se vyvíjejí nástroje na řešení těch nejzásadnějších výzev.

Autor: Stefan Posch

Zdroj: ICG Change Magazine – Magazine for high impact change