TRIZ – Nástroje pro kreativitu a chytré řešení

TRIZ představuje unikátní metodu, která vede inženýry k pochopení jejich problémů díky zpřístupnění vědeckých znalostí.  Díky těmto znalostem dokážeme najít relevantní a praktické odpovědi na naše reálné problémy.

TRIZ je jedinou sadou nástrojů, která inženýrům poskytuje pomoc nad rámec brainstormingu. Nabízí pochopení problému prostřednictvím procesní analýzy, systémové analýzy či přímo kontrolu procesu a hledání jednotlivých chyb. Zároveň známe díky TRIZ postup i během fáze řešení problémů, který zahrnuje proces výběru vhodného řešení a jeho rozvoj, díky kterému můžeme hodnotit a předpovídat náklady.

Hlavní výhodou je tedy přístup, který namísto hledání menších konzervativních změn nabízí radikální inovační změnu.

Einstein řekl, že definicí šílenství je dělat dokola stále tu samou věc a doufat v jiný výsledek. Také řekl, že pokud se nápad nezdá z počátku absurdní, tak potom nemá žádný smysl. To velmi připomíná myšlení TRIZ, které využívá tzv. „Ideal Solution“ (ideální řešení). Tento nástroj nás vytáhne z naší komfortní definice problému do nových sfér řešení problémů. Pokud se řešení na první pohled zdá být příliš neobvyklé, měli bychom se nejdříve podívat na benefity, které by nám mohlo přinést. Negativita nebo psychologická setrvačnost Vám brání přijímat nové nápady čímž potlačujete inovaci – TRIZ nabízí nástroje, které s tímto problémem bojují.

Pro koho je TRIZ určené?

Metodu TRIZ používají firmy jako NASA, SIEMENS, General Motors, Procter and Gamble, BMW, Schneider Electric a další. Tuto metodu je možné aplikovat v každém průmyslovém odvětví a v každém oboru služeb.

Zdroj: KAREN GADD, TRIZ for Engineers: Enabling Inventive Problem Solving