Myšlení v Silicon Valley

Silicon Valley, nacházející se na jihu San Francisca, je jedinečným místem pro střet nových názorů na inovace – zároveň se jedná o úspěšnou technologickou oblast, která už 50let přitahuje stále více technologických odvětví. Proudí sem peníze od investorů, know-how z místních univerzit, především ze Standfordské univerzity, která se zabývá výzkumem, a přivádí sem talenty z celého světa. Je zde cítit všudepřítomný duch inovace a zkoušení nových věcí bez obav z neúspěchu.

Oblast zálivu San Francisca je mimořádný region, a to nejen v rámci USA, ale též v rámci Kalifornie: je více liberální, což dokazují hnutí beatníků v padesátých letech minulého století a hnutí hippies v šedesátých letech minulého století. Obě tato hnutí mají původ právě v této oblasti. Dnes máme první ucelený obrázek toho, co dělá toto místo speciálním.

innovation_leadership_board_llc

Co pohání Silicon Valley?

Mezi klíčové faktory, které mají vliv na Valley, patří zejména: snaha rychle řešit problémy a udělat ze světa lepší místo. Když si jako příklad vezmeme Uber, který vznikl z jednoduchého business plánu a postupně se přetransformoval na úplně nový business model. Co je zřejmé na mladých, většinou mužských zakladatelích, je to, že každý je tu vítaný. V Silicon Valley tvoří 36,8% lidské populace narozených v zahraničí. V celých USA je to 13,1% (data z roku 2013).

Pusťte se do toho a nemějte strach z neúspěchů

Vytrvalost je též jednou z dominantních hodnot. Pokud jeden nápad není úspěšný, zkuste druhý. Když byl Twitter poprvé spuštěn jako ODEO, byl to neúspěch, ale až po dalším pokusu se teprve dostavil úspěch. Velké ambice vedou k dokonalosti. Je tu víc než 80 „jednorožců“ – technologických start-upů s hodnotou miliard dolarů. Na druhou stranu je tu i hodně těch, kteří neuspěli.
Velký vliv má i neformální komunikace a networking. Mnohé společnosti mají kavárenská místa, kterými podporují výměnu a sdílení nápadů v jednoduchém, neformálním prostředí. Je to doprovázané duchem zkoušení nových věcí bez obav z neúspěchu, bez hanby anebo dokonce i „selžete alespoň jednou denně“.

Nic není chybou. Není to jenom o tom vyhrát nebo prohrát. Je zde pouze pokus.

Všechno tohle dohromady dělá Silicon Valley spíše „stavem mysli“ než místem. Takže další dny se více ponpříme do toho, co zde toto místo a lidi pohání.

Autor: Monika Meier
Zdroj