Spolupráce v Silicon Valley: buzz word nebo odlišnost kreativní spolupráce?

Každá návštěva firem v San Franciscu a Silicon Valley nám dala příležitost poznat styl, jakým zde lidé pracují. Tohle není pouze pyšně zmíněno v každé prezentaci, ale jde to také vidět v každém místě, které jsme v těchto dnech navštívili. Jaká je podstata této formy spolupráce a čím je tato spolupráce jiná?

db7c561d2e

Naše první setkání proběhlo v „peerspacech“, které najdete v Bay area: tyto prostory si mohou pronajat lidé, kteří nemají své vlastní kanceláře. Jdou jednoduše zarezervovat, jsou velmi praktické, některé s oddělenými meetingovými místnostmi. Najdeme zde klidné místnosti, open spacy, coffee a relax zóny. Jednoduše skvělá místa na pokec, práci, sdílení a ideování.

rtemagicc_048e6d4656-jpg

V Techshopech najdete ideální infrastrukturu pro vytváření technických a uměleckých produktů a řešení. Tyto prostory mají všechno, co si nejspíše nemůžete dovolit pořídit, když začnete podnikat. Naleznete zde od technického nářadí přes nejnovější technologické nástroje jako 3D tiskárny až po pomocné ruce personálu. Co především podporuje spolupráci, jsou útulná coffee místa, různá malá nebo open space místa, hipsterský nábytek a nastavení, která inspirují ke kreativitě a spolupráci. Je zde spojení všech možných odvětví a dovedností (od práce s kovem a dřevem až po šití a malování). Ideální místo pro hýčkání interdisciplinárního myšlení a konání.

rtemagicc_babeb56018-jpg

 

Startupy a mladé firmy jsou umístěny v open space bytech s všemožnými designovými prvky od maleb a soch až po cool zařízení, malé výklenky s pohovkami, matracemi a záclonami, aby byl k dispozici kreativní odpočinek. Tato „easy-going“ atmosféra nebrání lidem v tvrdé práci, ba naopak pečuje o flexibilní, otevřenou cestu k týmové práci a dovoluje lidem „upustit páru“.

Ale pokud se podíváme na společnosti jako SAP a Google open spacy zde nalezneme jako standardní záležitost. Flexibilní sezení a meetingová nastavení, barevný nábytek, zdi, po kterých si můžete malovat, výklenky s jídlem a pitím. Lidé zde pracují v přátelské, otevřené a týmové atmosféře. V globálních projektech používají jednoduché přístupy, aby zůstali mezi sebou spojeni. Ve společnosti SAP mají na zdi hodiny a pracovní doby všech zahrnutých kontinentů (US, Evropa a Asie) a fotky všech členů projektových týmů – první krok k tomu vědět s kým vlastně pracují.

Návštěva Standfordské univerzity byla velmi chytrá: základním principem je, že studenti mají mezioborové hodiny, které jsou namixovány z různých fakult., aby spolu všichni pracovali. Na hodině v d.school – Institut Designu založený Hassem Plattnerem) studenti definují svou osobní vizi na základě svého hlavního oboru zájmu a zkušenosti. Tím že na tom spolu pracují, mají vhled do ostatních odvětví a témat, která jsou důležitá pro to, aby dělala svět lepším. Profesoři mají taky funkci mentorů a „spojovačů“ mezi businessem  a společnostmi od samého počátku. Okolí kampusu je podporou pro sdílení a učení se mezi studenty navzájem z různých prostředí. Studenti pocházejí z 67 různých zemí (2016).

Všechny tyto příklady mají společný základ a to open spacy pro komunikaci: startupy využívají možnosti vytváření sítě, výměnu nápadů a týmování mezi sebou. Jedinci se sdružují, týmy se dávají dohromady, jak interně tak i externě přizváním partnerů a zákazníků k diskuzím – zkušenost zákazníků je jedním z klíčových principů v Bay Area.

Ale je tady mnohem větší vliv: cítíte a vidíte zvídavost a ocenění každého nápadu. Je zde prostředí plné odlišností a respektu všech možných dovedností, kompetencí a přístupů. Přátelství a podpora je zde stavěno nad tajením nápadů a závidění úspěchu ostatním. Celkově zažijete tak vítající, učící, sdílenou síť, která je základním principem spolupráce.

Autor: Susanna Frech

Zdroj